X
تبلیغات
زولا

تداوم قصه اسیدی بودن آب روستای جهان‌آباد نوق  چاپ

تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1394 در ساعت 05:20 ب.ظ


قصه تلخ اسید موجود در آب روستای جهان‌آباد نوق از توابع شهرستان رفسنجان


که موجب بیماری زنان و کودکان این منطقه شده، همچنان ادامه دارد.
روستای جهان‌آباد بخش فردوس رفسنجان از سال‌های قبل دچار بحران آب شده و در این زمینه خبرنگار فارس حدود دو سال پیش گزارشی مبنی بر اسیدی بودن این آب و رنگ سیاه آن تهیه و با مسئولان مختلفی در این زمینه مصاحبه کرده بود.

طی سفری که فرماندار و چند تن از مدیران استان امروز به منطقه نوق داشتند به روستای جهان‌آباد هم سفر کردند و خبرنگار فارس در حاشیه این سفر به سراغ اهالی این روستا رفت، اما گویا اوضاع تغییری نکرده بود و همان صحنه دو سال پیش تکرار می‌شود.

عده زیادی از زنان روستا دور شیر آبی که که تنها شیر آب آشامیدنی روستا بود، جمع شده بودند و می‌خواستند، آب بردارند.
مه چیز کاملا تکراری بود و همان حرف‌های گذشته از سوی بانوان روستا بیان می‌شد با این تفاوت که میزان آب کاهش یافته بود و دیگر در شیرهای منزل همان آب سیاه و قهوه‌ای و زرد هم کم‌تر وجود داشت.

یکی از زنان روستا از مشکل بیماری که برای خود و فرزندش به وجود آمده بود و به خبرنگار فارس گفت: خودم و فرزندم بیمار شدیم و پزشک علت بیماری ما را آب ناسالم عنوان کرد.
گله اهالی روستا از اسیدی بودن آب


اهالی روستا از اسیدی بودن آب و آسیبی که به چشمانشان وارد شده بود، می‌گفتند.

دستان ترکیده و انگشتان سیاه این زنان حاکی از ناسلامت بودن آب بود و از همه بدتر اینکه تنها یک شیر در این روستا وجود داشت و عده زیادی در صف بردن آب حضور داشتند و این کار هر روز مردمان این روستا بود.
در این روستا حدود هشت ماه پیش چاهی برای آب آشامیدنی حفر شده که به گفته اهالی روستا این آب هم چندان سالم نیست و حتی به راحتی آب بالا نمی‌آید.

یکی از اعضای شورای این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: فاصله چاه جدید تا روستا سه کیلومتر است و لوله‌کشی از چاه تا روستا انجام نشده است، این آب سالم نیست و چشم‌ها را می‌سوزاند، زیرا داخل آب اسید است و رنگ آب قهوه‌ای و بیشتر مواقع زرد است و خواستار رسیدگی هر چه سریع‌تر به این معضل هستیم.
و امروز پس از گذشت مدت زیادی از نشر آن گزارش هنوز مردم این روستا و بسیاری از روستاهای دیگر منطقه نوق آب ناسالم مصرف می‌کنند و بسیاری مجبور به مهاجرت شده‌اند.

و اما مسئولان باید به جای وعده دادن به میان‌مدت و درازمدت فکری برای این اهالی بکنند، زیرا دیگر وقت آن رسیده این مشکل اساسی در کوتاه ‌مدت حل شود و هر هزینه‌ای که است برای مایه حیات مردم صرف شود تا دعای خیر آن‌ها به کمک حل سایر مشکلات بیاید.


نظرات (1)
این روستا دقیقا کجاست؟
یعنی چه طوری میشه رفت آنجا؟
دوست خوبم:
باید از کرمان برید رفسنجان...
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد